रुकुम पश्चिममा भएको सामुहिक हत्याकाण्डको जनमुक्ति मन्च साईप्रसद्धारा घोर विरोध

शेयर गर्नुहोस्

दिनेश गौतम
साईप्रस

आधुनिक समाजको मुल्य मान्यता र मानवता विरोधी जातिय हिसां एवमं रुकुम पश्चिममा सामुहिक हत्याको जनमुक्ति मन्च साईप्रसले विरोध जनाएको छ ।

मन्चकी अध्यक्ष तारा राईले गत जेठ २५ गते एक पे्रस विज्ञाप्ती जारी गर्दै घटना राष्टिय अन्र्तराष्टिय करण भएको अवस्थामा आफुहरु प्रवासमा बसे पनि अहिले आफनो देशमा जातकै कारणले दलित महिलाहरु न्याय नपाउनु , दलित भएकै कारणले समाजबाट बाहिस्कृत हुनु पर्ने , तल्लो जात भएकै कारण पानी छुन पनि नदिने जस्ता खालका घटना भैरहेको खबरले आफु लगाएत आफनो पार्टी अत्यन्त दुखि भएको उल्लेख गर्नु भएको छ ।

अध्यक्ष राईद्धारा जारी विज्ञाप्तीमा राष्ट्रिय तथा अन्तर्राष्ट्रिय चासोका रुपमा हेरिएको सोती घटनामा जाजरकोटका ६ युवाको अकल्पनीय मृत्यु भएको छ । भेरी नगरपालिका–४ का नवराज विक, सन्दीप विक गणेश बुढा, वडा–११ का गोविन्द शाही, लोकेन्द्र सुनार र चौरजहारी नगरपालिका– १ पश्चिम रुकुमका टीकाराम सुनारको सोती घटनामा ज्यान गएको हो ।

नवराज विक र सोतीका मल्ल थरकी एक युवतीबीचको अन्तरजातीय प्रेम सम्बन्धका कारण उब्जिएको घटनाले उनीहरू सबैको ज्यान लिएको छ । सोती घटनामा मारिएका सबै युवाको शव क्षतविक्षत अवस्थामा भेटिनु र शवको प्रकृति हेर्दा उनीहरूलाई हत्या नै भएको जनमुक्ति मंच, साईप्रसको ठहर छ ।

निहत्था समूहमाथि स्थानीय व्यक्तिहरूले हातहतियार सहित जुन पाशविक ढंगले जाईं लागे र सामूहिक हत्याकाण्ड मच्चाए त्यसले समाजलाई बर्बरता तर्फ धकेल्ने काम गरेको छ । सामान्य, कर्मकाण्डीय ढंगको छानविन र सजायले मात्र यो घटनाक्रमको क्षतिपूर्ति सम्भव हुने छैन भन्ने जनमुक्ति मंच, साईप्रसको धारणा छ ।

यस्तो घटनाक्रम र जघन्य अपराधको हकमा थप ‘कठोर क़ानूनी कारवाही आवश्यक भएको छ। सयौ बर्षदेखि निरन्तर थिचोमिचोमा पारिदै आएको दलित समुदायको सामाजिक, राजनीतिक र आर्थिक हैसियत उकास्न राज्यले अझ पनि धेरै कदम चाल्न बाँकी नै रहेको यो ‘चौरजहारी प्रकरणले पुष्टि गरेको ठहर गर्दै दोषीहरुलाई यथासिघ्र कानुनी कटघरामा ल्याउन जोडदार माग गरेको उल्लेख गर्नु भएको छ । ।

Facebook Comments Box
शेयर गर्नुहोस्

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *