मास्कले कसरी छेक्छ कोरोना ? विशेष सतर्कता अपनाउन विज्ञको सुझाब

शेयर गर्नुहोस्

काठमाडौं । विगतमा धुलो धुँवाबाट बच्न लगाइने मास्क अहिले हरेकका लागि अनिवार्य प्रयोगको साधन जस्तै बनेको छ । पछिल्लो समय कोरोना भाइरस बिरूद्धको लडाईमा अनुहारको प्रतीक बन्ने गरेको छ, मास्क ।

विश्व स्वास्थ्य संगठनसँगै हरेक देशका सरकारले कोरोनाबाट बँच्न मास्कको अनिवार्य प्रयोग गर्न सुझाब दिइरहेका छन् । कोरोना भाइरसबाट जोगिन एन नाइन्टि फाइभ र मेडिकल मास्कहरूसँगै कपडाका माक्सहरु समेत प्रयोग भइरहेका छन् । तर माक्स लगाउँदा निश्चित मापदण्ड र बिधिको ख्याल आम उपभोक्ताले गरेको पाइदैन । जनस्वास्थ्य बैज्ञानिक डा. समिरमणि दीक्षित नाइन्टि फाइभ सबै भन्दा पहिचान योग्य र प्रभावकारी मास्क रहेको बताउँछन् । कम्तिमा ९५ प्रतिशत साना कणहरू रोक्ने भएकाले नै यसको नाम एन नाईन्टि फाइब राखिएको उनी बताउँछन् ।

अन्य सर्जिकल मास्कहरुले ६० देखि ८० माइक्रोनसम्मका साना कणहरूलाई फिल्टर गर्ने भएकाले राम्रोसँग लगाउँदा कोरोना भाइरसको फैलावट रोक्ने जनस्वास्थ्य वैज्ञानिकहरुको दाबी छ । माक्सले कसैले खोक्दा र हाछ्ँयु गर्दा समेत जीवाणुहरु रोक्ने विश्वास गरिएको छ । तर जनस्वास्थ्यविद्हरु नाक पुरै छोप्नेगरि मिलाएर लगाइएको माक्सले मात्रै जोखिमबाट बचाउने बताउँछन् । बारम्बार माक्स खोल्ने लगाउने, लगाउँदा समेत नाककाृे पुरै भाग नछोप्ने जस्ता कमजोरीले माक्स प्रयोग गर्नेहरुमा समेत जोखिम बढाएको पाइएको छ ।

हातले कुनै जोखिमयुक्त बस्तु छुने अनि त्यही हातलाई डिसईन्फेक्सन नै नगरि माक्स खोल्ने लगाउने नगर्न, नाकको पुरै भाग ढाकेर जिवाणु रोक्नेगरी लगाउन विज्ञहरुले सुझाब दिएका छन् ।Source

Facebook Comments Box
शेयर गर्नुहोस्

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *