स्कुलमा पढाइ चलिरहेका बेला ३ सयभन्दा धेरै बालिकाहरुको अपहरण

शेयर गर्नुहोस्

काठमाडौं। नाइजेरियामा सशस्त्र आतंककारीहरुले शुक्रबार जाफ्नाको एक सरकारी विद्यालयमा आक्रमण गरी ३ सयभन्दा बढी बालिकाको अपहरण गरेका छन् । गैरइस्लामिक शिक्षा दिइएको भन्दै आक्रोशित बोको हरामका आतंककारीहरुले यहाँका विद्यालयहरुमा लगातार आक्रमण गरिरहेका छन्। केही परिवारले वरपरका जंगलहरूमा आफ्ना छोरीहरूलाई खोजिरहेका छन्।

यसैबीच सेनाले पनि खोजी कार्य सुरु गरेको छ । जफ्ना राज्यका सूचना आयुक्त सुलेमान तानु अनाकाले बताएअनुसार सशस्त्र आतंककारीहरूले कति बालिकालाई अपहरण गरेका छन् भन्ने कुरा अहिलेसम्म स्पष्ट गरिएको छैन। तर, यो संख्या ३ सयभन्दा बढी रहेको स्थानीय सञ्चारमाध्यमले दाबी गरिरहेका छन् । यी मध्ये अधिकांश बालिकाहरू १२ देखि १५ वर्षका छन्।

यो घटना जाफ्नाको सरकारी गर्ल्स सेकेन्डरी स्कूलमा भएको हो। यहाँ पढाउने एक जना शिक्षकले बताएअनुसार घटनाका बेला बालबालिकाहरु कक्षामा पढिरहेका थिए । त्यही बेला दर्जनौं आतंककारीहरू हतियार लिएर स्कूल आए र बालिकाहरुलाई लिएर गए । आक्रमणकारीहरु सेनाको पोसाकमा ठूलो संख्यामा पुगेका थिए। मिडिया रिपोर्टका अनुसार यस विद्यालयमा ४२१ बालिका अध्ययनरत छन् । जसमध्ये ५५ जना सुरक्षित छन् ।

यसअघि पनि २०२१ फेब्रुअरी १२ मा सरकारी विज्ञान कलेज, कार्गा, नाइजर राज्यमा बोको हराम आतंककारीहरुले ४२ जनालाई अपहरण गरेका थिए । यसमा २७ जना विद्यार्थीहरू पनि थिए। यी मानिसहरूको खोजी अझै चलिरहेको छ ।

डिसेम्बर २०२० मा बोको हराम संगठनका आतंकवादीहरूले कात्सिना राज्यको बोर्डिङ स्कूलबाट लगभग ३४४ बालबालिकाको अपहरण गरे। तर, सेनाले कारबाही गरेपछि उनीहरुलाई सकुशल उद्धार गरिएको थियो ।

सन् २०१४ को अप्रिलमा बोको हराम आतंककारीहरुले बोर्नो राज्यको चिबोकस्थित माध्यमिक विद्यालयबाट २७६ जना बालिकालाई लगेका थिए । यीमध्ये अझै १०० भन्दा बढी बालिकाहरूको कुनै रिपोर्ट छैन।

बोको हरामको स्थापना सन् २००२ मा मौलवी मोहम्मद युसुफले नाइजेरिया लगायत विश्वभरका देशहरूमा शरिया कानुन स्थापना गर्न गरेका थिए। सन् २००९ देखि संगठनको प्रमुख अबुबाकर शेकाउ हुन्। यो संगठन नाइजेरियाबाहेक चाड, नाइजर र उत्तरी क्यामरुनमा पनि सक्रिय छ। अगस्त २०१६ मा बोको हरामले इस्लामिक स्टेट र लेभान्टसँग हात मिलाएको थियो। यस संगठनले बच्चाहरूलाई मानव बम बनाएर आक्रमण गर्छ ।


समाचार र भिडियो हेर्न तल का लिंकहरु मा क्लिक गर्नुहोस्

शेयर गर्नुहोस्

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *